Hoppa till innehåll

Avanti! under ledning av Tuomas Hannikainen återupplivar Sibelius verk som legat vilande i 120 år

Dela denna skrift

En konsertouvertyr som upptäckts bland manuskripten till verk av Finlands nationalkompositör Jean Sibelius har uruppförts efter 120 års väntan. Ett verk som i pressen kallas ouvertyren till hans opera Jungfrun i tornet hördes första gången i Åbo brandkårshus den 7 april 1900, med tonsättaren själv som dirigent, och glömdes snart bort.

Dirigenten och Sibelius-experten Tuomas Hannikainen hittade det 12 minuter långa verket i samlingen av Sibelius-manuskript. Det är, säger han, “baserat på musiken till Sibelius scenverk Jungfrun i tornet och gömde sig så att säga bland originaldelarna till detta. Den karakteristiska naiviteten och optimismen kommer därför inte som någon överraskning.”

Nu, mer än 120 år senare, har konsertouvertyren väckts ur sin förtrollade slummer, redigerats av Hannikainen och publicerats. Det är en anmärkningsvärd komposition som har placerats i konserten Masked Musicians som återspeglar Covid-tiden. Avanti! framför också Sibelius melodrama Grevinnans porträtt och satser ur scenmusiken till Belsazzars fest.

Den välkända novellen The Masque of the Red Death av Edgar Allan Poe har inspirerat konstnärer från bildkonst till musik. Ett exempel är tondikten Conte Fantastique av den franske tonsättaren André Caplet som nu hörs i ett arrangemang för berättarröst, harpa (spelad av Laura Hynninen) och stråkorkester.

Dirigenten Tuomas Hannikainen har skapat en produktion som kombinerar musik, teater och heraldisk konst, där texterna berättas av skådespelaren Timo Torikka.

“Den pågående sociala isoleringen har fått mig att fundera över vad konsten kan tjäna för syfte i den nya världsordningen”, säger dirigent Hannikainen. “Hur kan vi använda den klassiska musiken, som lever så starkt i traditionen, för att spegla samtiden och hämta kreativ kraft från samtida fenomen? Masked Musicians är ett försök att besvara sådana frågor.”

Klicka här för en inspelning av ljudsändningen på Yle Radio 1.

En videoinspelning av konserten kommer att läggas ut på orkesterns YouTube-kanal kl. 19.00 den 30 maj. För att se inspelningen av Sibelius konsertuvertyr klicka här eller se nedan.

Prenumerera på nyhetsbrevet

Bli först med att få veta mer om konserter och evenemang.

Fler nyheter

Kamariorkesteri Avanti!
Översikt över sekretess

Denna webbplats använder cookies så att vi kan ge dig en så bra användarupplevelse som möjligt. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.