Hoppa till innehåll

Samarbete med fotografen Anna-Maria Viksten

Dela denna skrift

Avanti inleder ett samarbete med fotografen Anna-Maria Viksten.

Avanti är mycket glada över att börja arbeta med fotografen Anna-Maria Viksten. Vikstens tankeväckande och visionära handavtryck kommer att synas tydligt i Avantis visuella identitet och evenemang denna säsong.

Anna-Maria Viksten är en Helsingforsbaserad fotograf och det betrodda namnet för kreativ fotografisk poträttfotografering, Photography by Ama. Med en lång bakgrund inom klassisk musik rör hon sig naturligt mellan olika aspekter av musikfotografering samtidigt som hon behåller sin egen igenkännbara stil. Ett nyfiket sätt att leva är uppenbart i hennes bilder och arbete.

”När jag arbetar med Avant förväntar jag mig att kunna dra nytta av det mångsidiga musikaliska innehållet för att skapa en visuell värld som följer musikens abstrakta natur, med Avants utseende och känsla. En värld som organiskt skapar en känsla av identitet och som i sig är något att stanna upp vid. Inspirerad av både den personliga och kollektiva essensen i den musik Avant framför. Jag ger visuellt liv åt det som musiken redan gör så naturligt: väcker känslor hos oss. Det är med stor spänning och nyfikenhet som jag påbörjar detta samarbete. ”
-Anna-Maria Viksten

Ta reda på mer om detta:

www.valotusbyama.com
Anna-Maria Viksten på Instagram

Prenumerera på nyhetsbrevet

Bli först med att få veta mer om konserter och evenemang.

Fler nyheter

Kamariorkesteri Avanti!
Översikt över sekretess

Denna webbplats använder cookies så att vi kan ge dig en så bra användarupplevelse som möjligt. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.