Hoppa till innehåll

// Konserter

IDIOTER RUNT MUSEET

Avanti! är glada över att ha Meeri Pulaka, som spelade Saariahos Émilie i Suvisoito, som solist på PianoEspoo-konserten.

Bernhard Langs DW16.4. – Songbook I.4 kräver akrobatik av sopranen, från Björk-liknande vokalism till pepparrot. Instrumentalensemblen stöder och stramar upp sin solists uttryck med rock- och jazzinspirerad, ofta lite ryckig, komik. Ett storverk som inte får missas!

Avant’s program från kl. 18.00: 

Bernhard Lang: DW 16 Songbook 1.4.

Enno Poppe: Fleisch

Har du inte möjlighet att komma till konserten? Du kan höra Lang och Poppes verk den 22.9. när Avanti besöker Verkatehdas i Hämeenlinna.  


Foto av Ulla Nisonen

Utövare

Meeri Pulakka, sopran

Jaime Estevéz, saxofon

Petri Kumela, elgitarr

Emil Holmström, piano

Markus Ketola, slagverk

Info

Esbos museum för modern konst EMMA Ahertajantie 5, 02070 Esbo

Evenemanget är kostnadsfritt

Kamariorkesteri Avanti!
Översikt över sekretess

Denna webbplats använder cookies så att vi kan ge dig en så bra användarupplevelse som möjligt. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.