Den första konserten någonsin i utställningsutrymmet på Amos Rex Museum kommer att utforska förhållandet mellan målningar och musik av konstnären Birger Carlstedt. Avant Chamber Orchestra medverkar med sopranen Mari Palo som solist. Den retrospektiva utställningen om Birger Carlstedt öppnar den 11 oktober.
Konserten “From notes to canvas” är ett samarbete mellan museet och Avant Chamber Orchestra. Utställningen, som öppnade på Amos Rex i oktober, presenterar Birger Carlstedt (1907-1975), en av de viktigaste pionjärerna inom modern finsk bildkonst, för vilken Paris på 1920-talet och den tidens musik var centrala. Konstnären experimenterade med expressionistiska, kubistiska och surrealistiska element och hans musikaliska influenser är tydliga i hans verk och kan ses i titlarna på målningar som Debussys Sunken Cathedral och Ravels Noctuelles. Carlstedt var också bekant med den jazz som tog över Paris under de första decennierna av förra seklet.
Carlstedt gifte sig 1949 med den danskfödda pianisten France Ellegaard, känd för sina tolkningar av Chopin, ett äktenskap som bidrog till att stärka kopplingen mellan musiken och Carlstedts konst. Han tog med sig den parisiska atmosfären till Finland, till exempel när han designade inredningen till Le Chat Doré, en restaurang som ägdes av hans mor på Unionsgatan i Helsingfors 1929.
I Avant Chamber Orchestras konsert spelas det fashionabla och avantgardistiska Paris inte bara av Ravel, Debussy och Stravinsky, utan också av Jean Barraqués elektroniska Étude och Sidney Bechets jazz. En amerikansk postjazzsmak kommer att läggas till av Buck Ram och The Three Suns inTwilight time. Här finns också en plats för Aarre Merikanto, vars modernism behandlades lika illa som Carlstedts av inhemska medier. Avants solist är den mångbegåvade sopranen Mari Palo.
Mari Palo är en mångsidig sångerska som har ett jordnära förhållningssätt till allt hon gör. Hon inledde sina sångstudier vid Mellersta Österbottens konservatorium och tog en magisterexamen i musik vid Sibelius-Akademin.
Mari Palo är en återkommande gäst i produktioner av finska regionala operor och fria grupper samt vid Savonlinna Opera Festival. Som liedsångare och orkestersolist har hon framträtt över hela världen. Han har varit en regelbunden gäst på Finlands Nationalopera sedan 1999.
Förutom att Mari Palo har en fullspäckad konsertkalender förmedlar hon också sina kunskaper till framtida kollegor. Hon arbetar som sångpedagog vid Karleby yrkeshögskola
Avanti! Rex: Från anteckningar till duk
16.11.2019 kl. 14.00
Avanti! & sopran Mari Palo
Amos Rex museum Studio Rex
Konserten avslutas kl. 15.15, ingen paus
Biljetter: 25€/15€
PROGRAM:
Frédéric Chopin: Valssi i ciss-moll op. 64 (1847)
Igor Stravinsky: Three pieces for string quartet (1914)
Jean Barraqué: Étude (1954)
Roger Sinclair – Henri Bataille: La Boîte à musique, chanson française (1940)
Igor Stravinsky: Serenata ur baletten Pulcinella (1920)
Maurice Ravel: Noctuelles ur pianosviten Miroirs (1905)
Aarre Merikanto: Pianotrio (1917), del II Andante och III Vivace
Buck Ram, Artie Dunn, Al & Morty Nevins: Twilight time (1944)
Sidney Bechet: Petite fleur (1952)
Claude Debussy: La cathédrale engloutie, 1. Prelude (1910)


